V KPMCh – skumplować z Jezusem

V_KPMCh_Clay“Scena muzyki tworzonej przez artystów chrześcijan w Polsce jest zjawiskiem bez precedensu nie tylko w Europie, ale i na świecie. W ciągu ostatnich kilkunastu lat powstało w naszym kraju kilkadziesiąt zespołów grających niemal wszystkie gatunki muzyki chętnie słuchanej przez młodych, od chorału gregoriańskiego poczynając, poprzez jazz, rock, soul, gospel, rythm and blues, reggae, folk, na hip-hopie kończąc. Co ciekawe, grupy te tworzą często najlepsi i najpopularniejsi polscy muzycy. Grając na chwałę Boga, z entuzjazmem głoszą światu słowa Chrystusa przekazane ludziom w Ewangelii” – piszą dziennikarze magazynu muzycznego “Ruah”.

Organizatorzy przeglądu – Wspólnota Odnowy w Duchu Świętym w Krapkowicach – dbają o to, aby prezentowana w Krapkowicach muzyka była różnorodna i w dobrym wykonaniu, a przekaz – wartościowy. W tym roku na przeglądzie zaprezentowało się pięć zespołów, które oklaskiwało pół tysiąca widzów, wśród nich starosta krapkowicki Albert Macha, krapkowiccy radni, oraz radni z innych miast Śląska.

Od mocnego uderzenia zaczęli w tym roku muzycy ze Skoczowa – zespół “Clay”, który w pewnym momencie zaskoczył, a wielu wręcz zauroczył, pokazem tańca baletowego z flagami, co świetnie podkreśliło przekaz piosenek o wolności, którą mają wierzący w Jezusa Chrystusa. Przejmujące autorskie teksty traktowały o hipokryzji i obłudzie, która często towarzyszy dziś ludziom, którzy uważają się za religijnych. Jako drugi wystąpił znany z jednego z poprzednich przeglądów zespół “Razem z Nim” z Żor obecnie funkcjonuje w nowym składzie i pod nową nazwą “The Posit”. – Nasza muzyka kręci się w obszarze tzw. rock’a alternatywnego. Zawsze przyświeca nam jeden cel – aby jak najwięcej ludzi usłyszało Dobrą Nowinę o Jezusie. Każdy, kto przez nasz przekaz zakumpluje się z Jezusem jest naszą nagrodą i wyróżnieniem – mówią o swoim muzykowaniu członkowie zespołu.

Kolejny wykonawca, Bartek Pielak z Warszawy, zmienił klimat muzyczny, wykonując piosenki z dyskretnym akompaniamentem muzycznym. Wykonawca w swoich piosenkach opowiadał o żywym Bogu, który dał mu się poznać, przez co życie Bartka radykalnie się zmieniło na lepsze. Dwuczęściową prezentację gospodarzy przeglądu poprzedziło losowanie nagród rzeczowych, ufundowanych przez sponsorów dla publiczności. Na ekranie kinowym widzowie mogli zobaczyć prezentację multimedialną poświęconą poprzednim przeglądom. Następnie krapkowiccy muzycy zaprezentowali kilka autorskich, zupełnie odmiennych od siebie pod względem muzycznym, utworów.

Gwiazdą tegorocznego przeglądu był warszawski zespół “Chili My”. Radosne, łatwo wpadające w ucho piosenki porwały młodszą część publiczności do tańca przed sceną. Tradycyjnie już podczas imprezy, na stoiskach księgarskich i muzycznych można się było zaopatrzyć w literaturę chrześcijańską i nagrania muzyczne, po raz pierwszy można było zakupić gadżety związane z przeglądem. Techniczną nowinką było to, że w kawiarence, która mieściła się w innej sali KDK, można było na telebimie na bieżąco śledzić to co się dzieje na scenie.