Gniew

Fot Sxc Hu Tiano69

Gniew jest jedną z emocji danych nam od Boga, która umożliwia właściwe reagowanie na niesprawiedliwość i ludzką krzywdę. Jednak bardzo często źle korzystamy z tego daru, pozwalamy by on nad nami panował i trwamy w nim, pozbawiając się Bożego błogosławieństwa i ochrony przed diabelskim wpływem.

Gniew, obracając się w złość, otwiera drzwi grzechowi i prowadzi nas do wymierzania sprawiedliwości na własną rękę.

“Gniew bowiem męża nie wykonuje sprawiedliwości Bożej” Jk.1,19

Ulegając tej emocji, jesteśmy narażeni na pewne pułapki hodowania i pielęgnowania gniewu, które prowadzą do depresji lub agresji, a w dalszej konsekwencji do nienawiści i złych myśli, osądzania sprawcy, które należy tylko do Boga (Łk. 6,36) oraz domagania się zadośćuczynienia i osobistego wymierzania sprawiedliwości. Odpowiadając gniewem – czyli złem – na zło, wychodzimy też z przestrzeni Bożej łaski i wchodzimy pod prawo, co niesie ze sobą ponoszenie konsekwencji naszych grzechów.

Nie poradzimy sobie z gniewem bez pomocy Jezusa, bez modlitwy. By stać się człowiekiem wprowadzającym pokój, warto podjąć też pewne kroki:

  • przeciwdziałać zanim emocje wezmą górę,
  • przestać narzekać, zamiast tego być wdzięcznym,
  • nie wiązać się z ludźmi pełnymi złości, bo sami zaczniemy jej ulegać,
  • wnosić, ogłaszać Boży pokój, w każdej sytuacji wzywać imienia Jezus,
  • nauczyć się milczeć, by nie dolewać oliwy do ognia,
  • zaprzestać ogłaszać złe scenariusze w swoim życiu i użalać się nad sobą,
  • odrzucić złe myśli o innych, bo one powodują gniew.

Zwiastowanie ewangelii pokoju jest najskuteczniejszą bronią przeciwko złości. Jezus zostawił nam swój pokój, możemy więc go wziąć, by pokonywać dobrem gniew i zło.

Spotkanie modlitewne – 01.05.2014r.