IX Krapkowicki Przegląd Muzyki Chrześcijańskiej

09_kpmch_plakat“Wielki show dla wielkiego Jezusa!” – pod takim hasłem upływał tegoroczny, już dziewiąty Krapkowicki Przegląd Muzyki Chrześcijańskiej “Tylko Jezus”. To największe, niekomercyjne wydarzenie kulturalne w regionie od 9 lat stało się tradycją i wpisało się już niejako w życie kulturalne miasta.

Na przegląd przyjeżdżają ludzie z różnych części Polski, a nawet świata. Łączy ich jednak jedno – osoba Jezusa Chrystusa. Dla Niego pokonują wszelkie trudności, aby dostać się do Krapkowic i uczestniczyć w tym niezwykłym wydarzeniu. Chcą oddać Bogu chwałę. I tylko to się liczy. “Spektakl świateł, ściana dźwięku, znani muzycy, tysiące fanów i osiem godzin wspaniałej muzyki” – tak brzmiała zapowiedź na zaproszeniu. Organizatorzy pomylili się tylko co do jednego: w otmęckiej hali widowiskowo-sportowej pojawiło się tylko około 800-900 osób.

Jamajskie na początek

Sobotnia impreza rozpoczęła się kilka minut po 16.00, a dźwięki muzyki roznosiły się do północy. Konferansjerzy pokrótce wprowadzili uczestników w planowany przebieg koncertu. Początek upłyną w jamajskich rytmach, w których odnaleźli się członkowie zespołu “Remont duszy”. Artyści działający od ponad 10 lat zaprezentowali utwory z płyt: “Krótki jest czas” i “Złoty mur”. Publiczność nie pozostała obojętna zarówno na ostrzejsze, jak łagodniejsze brzmienia, więc zaczynała bardzo szybko gromadzić się pod sceną. Kolejny zespół, który prezentował swoje utwory działa od kilku lat na terenie Krapkowic, jednak ostatnio zespół TAW, bo o nim mowa zmienił nazwę na “Spoko gość”. Widać zmiany wyszły im na dobre, bo wszystkie autorskie piosenki i anielski głos wokalistki – Lidii Piłatowicz uhonorowane zostały wielkim brawami. Jednak sercami ludzi zawładnęli następni wykonawcy. Inicjatywa, która zrodziła się 7 lat temu z roku na rok występuje z bogatszym i coraz bardziej profesjonalnym programem artystycznym. “Mali ludzie Wielkiemu Bogu” sobotniego popołudnia zaprezentowali spektakl teatralno-muzyczno-taneczny pt. “Przyjaźń”. Nową płytę “Porzucam Babilon” promował w sobotę Arci, bowiem większość utworów jakie wykonał w czasie koncertu z DJ Antonio, Dorotą Sikorą i Dawitem pochodzi z tego krążka.

Niemcy – pozytywnie

Pozytywnie zaskoczyli widzów członkowie niemieckiego chóru “Da Capo – Living Gospel”, którzy przyjechali do Krapkowic specjalnie na przegląd z partnerskiego miasta Wissen. Pełne życia i energii utwory wykonane były w języku angielskim. A w czasie ich niesamowitego występu wyświetlana była również prezentacja z tłumaczeniem tych utworów. Artyści z Full Power Spirit wiedzą jak utrzymać dobry kontakt z publicznością i przyciągnąć wielką energią jaka towarzyszyła ich występowi. Zdecydowanie najlepszym punktem programu KPMCh był długo oczekiwany występ zespołu 2Tm.2,3. Publiczność szalała przy ostrych dźwiękach metalu i punku do utraty tchu. Teksty piosenek 2Tm.2.3 zaczerpnięte są z Biblii. Wiernych fanów miał także zespół hip-hopowy Elohim, więc pod sceną nie ubywało ludzi chętnych by tańczyć i skakać. Przegląd zamknął występ Grupy Uwielbienia Spichlerz z Warszawy, swoim koncertem warszawiacy pokazali, że wywyższanie Jezusa może trwać bez końca. Występy zespołów przeplatane były filmami. Pierwszy był świadectwem młodego człowieka, który poszukuje Boga, natomiast drugi pod tytułem: “Wzleć do góry, wzleć do gwiazd” to teledysk o przyjaźni z humorystycznym zakończeniem.

Od tzw. “kuchni”

To wyjątkowe przedsięwzięcie, z roku na rok organizowane jest z coraz większą precyzją i rozmachem. A jego popularność znacząco rośnie. O czym świadczyć może fakt, że początkowo impreza odbywała się w sali kinowej Krapkowickiego Domu Kultury. Każdego roku przybywało jednak osób, więc organizatorzy, poniekąd zmuszeni byli przenieść imprezę do hali sportowej w Otmęcie. Nieliczni zdają sobie sprawę, że dla wielu wolontariuszy przegląd zaczyna się już kilka miesięcy wcześniej, a w piątkowy wieczór tuż przed samą imprezą kilkadziesiąt osób sprząta, myje okna, podłogi i toalety, dekoruje salę, ustawia krzesła, scenę i sprzęt. Dzięki pracy ochotników hala zmienia się nie do poznania. W tym roku po imprezie do 3. w nocy wolontariusze sprzątali obiekt aby jak co roku zostawić halę w lepszym stanie niż ją zastali.

Przegląd to nie tylko niezapomniany koncert wspaniałych zespołów, ale także okazja by spotkać się z ciekawymi ludźmi lub znajomymi, którzy dawno się nie widzieli. Był to także czas na zakupienie literatury chrześcijańskiej, płyt z muzyką, także zespołów, które wystąpiły w sobotę na scenie. Dla uczestników dostępna była również kawiarenka oraz bufet z ormiańskim jedzeniem.

W tym roku Stowarzyszenie Radical Culture (już po raz drugi) był współorganizatorem IX KPMCh.