VI KPMCh – Jezus czyni cuda!

VI_KPMCh_SpichlerzTo był chyba najbardziej dynamiczny z dotychczasowych przeglądów. VI Krapkowicki Przegląd Muzyki Chrześcijańskiej “Tylko Jezus”, który odbył się w sobotę 13 maja 2006 r. zaskoczył tych, którzy do tej pory jeszcze nie uczestniczyli w tej cyklicznie organizowanej przez Wspólnotę Odnowy w Duchu Świętym w Krapkowicach imprezie.

Publiczność z entuzjazmem, bardzo spontanicznie reagowała na muzykę płynącą ze sceny, tańcząc, śpiewając razem z muzykami, odbijając balony.

Mimo, że muzyka, którą uprawiają chrześcijańscy wykonawcy, jest totalnie ignorowana przez środki masowego przekazu (nawet tzw. chrześcijańskie stacje radiowe), to jej popularność wśród krapkowiczan i osób, które zjechały na przegląd z całego regionu, okazała się już po raz kolejny tak duża, że w sali kinowej brakowało wolnych miejsc do siedzenia, a ludzie zajmowali miejsca stojące. Program imprezy został przez organizatorów, Wspólnotę Odnowy w Duchu Świętym z Krapkowic, tak przygotowany, że widzowie nie chcąc niczego stracić, tylko na chwilę wychodzili do przeglądowej kawiarenki czy zaopatrzyć się w chrześcijańską literaturę i nagrania muzyczne na stoiskach w holu kina.

Zaczęło się od mocnego uderzenia – punkowy zespół “Bunkier” z Wodzisławia Śląskiego początkowo trochę zszokował miłośników nieco spokojniejszych rytmów, którzy kojarzyli muzykę chrześcijańską z nostalgicznymi czy refleksyjnym tonami. Miejsce przed sceną szybko zapełniło się tańczącymi, którzy “bujali się” nie tylko w słynnym pogo. Zaraz potem Andy W. z Wrocławia hiphopowymi przebojami na chwilę tylko stonował atmosferę na sali, bo zaraz “Za freeko” z Raciborza rozgrzał miłośników rocka.

VI_KPMCh_tłum

W większości miejscowa publiczność czekała na blok przygotowany przez gospodarzy imprezy. Jedynym podczas przeglądu bisem (ze względu na dużą ilość występujących zespołów bisy nie były przewidziane), wymuszonym przez publiczność, został nagrodzony występ zespołu TAW, który wykonał pieśni gospel. Bardzo trudny w wykonaniu program chóru członków wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym został wykonany niemal perfekcyjnie. Następnie raper Arci zaśpiewał o swoich przeżyciach z Bogiem, a po jego występie w wyświetlonym filmie członkowie wspólnoty opowiadali o cudach dokonanych w ich życiu przez Jezusa Chrystusa. Dzięki tym świadectwom realnego działania Boga w dzisiejszym świecie i wśród zwykłych ludzi, słuchacze mogli się przekonać, że Jezus nadal uzdrawia ludzi z przypadków chorobowych uznanych przez medycynę za beznadziejne (również i z takich “codziennych” chorób), rozwiązuje skomplikowane sytuacje i problemy międzyludzkie, ratuje życie…
Końcowa część przeglądu była manifestacją wielkiej radości ludzi, którzy wraz z Januszem Bigdą z mazurskich Mikołajek śpiewali przeboje tego rozmiłowanego w Bogu wykonawcy.

Wszystkich jednak zaskoczył występ warszawiaków – połączonych zespołów “Spichlerz” i “Elohim”. Dynamicznie wykonane pieśni uwielbiające Stwórcę sprawiły, że tylko nieliczni potrafili podczas występu siedzieć, prawie cała sala bawiła się na stojąco.

VI Krapkowicki Przegląd Muzyki Chrześcijańskiej “Tylko Jezus” pokazał definitywnie, że nie sposób już organizować tej imprezy w zbyt ciasnym krapkowickim kinie. Popularność przeglądu, wzrastająca z roku na rok sprawia, że posłuchać dobrej muzyki z wartościowym przesłaniem przychodzą tak ludzie bardzo młodzi, jak i w sile wieku – przedstawiciele wszystkich pokoleń, z całej Opolszczyzny, województw ościennych, a nawet goście z zagranicy.

Z kronikarskiego obowiązku należy wspomnieć, że w tym (wyborczym) roku w przeglądzie licznie uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych różnego szczebla wraz z małżonkami (m.in. członek zarządu województwa opolskiego Andrzej Kasiura, starosta Albert Macha, burmistrz Krapkowic Piotr Solloch) oraz opolski poseł na Sejm RP, prywatnie krapkowiczanin, Henryk Kroll.