Kolejne udane spotkanie za nami

IMG 8412
IMG 8412
IMG 8412
IMG 8412
IMG 8412
IMG 8412
IMG 8412

Ostatnie w tym roku spotkanie Twórczych Kobiet odbyło się 15 grudnia. Tym razem zmierzyłyśmy się z techniką jaką jest filcowanie na mokro. Praca nie była łatwa, jednak efekty wynagrodziły nam nasz trud. Spotkanie cieszyło się dużą popularnością, wiec panie przybyły bardzo licznie – ku naszej radości.
Filcowanie na mokro to rękodzieło polegające na formowaniu wełny za pomocą ciepłej wody i mydła. Wykorzystywane jest do tworzenia odzieży, torebek, biżuterii, lalek, elementów dekoracji itp. My od razu zabrałyśmy się do tworzenia nowych kolczyków na zimę i efektownych broszek i korali. Przy dobrej kawce i pysznym ciasteczku praca szła nam świetnie.
Filc jest jednym z najstarszych wyrobów włókienniczych wytwarzanych przez ludzi, prawdopodobnie starszym od tkactwa. Ślady filcu datowane na 6500 lat p.n.e. znaleziono na terenie dzisiejszej Turcji. Zaawansowane techniczne wyroby filcowe znaleziono także w wiecznej zmarzlinie na Syberii z ok. 600 r. n.e. U nas jednak filc wywoływał tylko ciepłe myśli i sprzyjał nawiązywaniu relacji.
Filc jest wciąż wytwarzany przez nomadyczną ludność środkowej Azji, gdzie jest typowym materiałem do wyrobu dywanów, namiotów i ubrań. Niektóre z tych wyrobów, na przykład klasyczne jurty, służą do codziennego użytku. Inne, przykładowo dekorowane papcie, są wytwarzane z przeznaczeniem na sprzedaż turystom. My do takiej wprawy jeszcze nie doszłyśmy, ale ćwiczenia czynią mistrza.
Po zadowolonych minach naszych kochanych kobiet można podsumować spotkanie jako bardzo udane.
Do zobaczenia w nowym roku!