I KPMCh – Krapkowicko i europejsko

I_KPMCh_FruhstuckKrapkowicko i europejsko.
W Krapkowicach tego typu chrześcijańskiej imprezy muzycznej jeszcze nie było. Wspólnota Odnowy w Duchu Świętym w Krapkowicach przygotowała dla mieszkańców miasta oraz licznie przybyłych gości z całej Opolszczyzny prawdziwą ucztę muzyczną i duchową.
Pod dachem Krapkowickiego Domu Kultury 23 czerwca 2001 roku na I Krapkowickim Przeglądzie Muzyki Chrześcijańskiej wystąpiło 7 zespołów muzycznych, tak profesjonalnych, jak i amatorskich.

Początkowo wydawało się, że ulewny deszcz, który tego dnia zatrzymał się nad Krapkowicami, zniechęci ludzi do przyjścia na przegląd. Stało się inaczej, widownia w sali kinowej w 3/4 zapełniła się, a niektórzy widzowie dokonywali niemal heroicznych wyczynów, aby być świadkami tego ciekawego widowiska. Mieszkanka Opola, nie mając w sobotę możliwości dojazdu ze stolicy województwa do Krapkowic autobusem, w ulewnym deszczu przeszła 25 km pieszo, stwierdzając potem, że jeśli byłoby trzeba, była też gotowa tak samo wracać… Oczywiście nie zabrakło dżentelmenów, którzy odwieźli ową panią po występach do domu.

Z trudnego zadania rozgrzania widowni już na wstępie imprezy świetnie się wywiązali muzycy z wrocławskiego zespołu o bardzo długiej nazwie “Czterdziestu Synów i Trzydziestu Wnuków Jeżdżących na Siedemdziesięciu Oślętach” (w skrócie “40 i 30/70”). Zespół gra muzykę własną, inspirowaną folklorem. Przejawia się to zarówno w aranżacjach utworów, jak i w używanym przez nich instrumentarium: akordeon, mandolina, domra, gitara akustyczna, gitara klasyczna, gitara basowa, sopiłki (ukraińskie flety ludowe), djembe, bongosy, sabar, drumla itp. Teksty śpiewane przez wokalistę i lidera “40 i 30 na 70” Roberta Ruszczaka pokazywały charakter Jezusa Chrystusa i wyjaśniały, w jakim celu Syn Boży przyszedł na ziemię. Przy okazji przyjazdu tego zespołu do Krapkowic miała miejsce sympatyczne wydarzenie – Robert poznał w Krapkowicach swojego kuzyna, którego nigdy wcześniej nie widział.

Po owacyjnie przyjętym przez publiczność występie “40i30/70”, przyszedł czas na zaprezentowanie się pięciu zespołów amatorskich. Każdy z nich wystąpił z 20-minutową autorską prezentacją.

Zespół “Razem z Nim” z Żor zagrał utwory rockowe z elementami bluesa, jazzu i muzyki alternatywnej; “Shemuel” z Kadłuba, specjalizujący się w ewangelizacji muzyką, w rytmicznych utworach przybliżał słuchaczom Ewangelię. Jako trzeci wystąpił istniejący od niedawna zespół “TAW” z Krapkowic, który spotkał się ze szczególnie gorącym przyjęciem ze strony krapkowickiej publiczności. Podobnie zresztą lokalny patriotyzm wśród 350 – osobowej publiczności dało się wyczuć w stosunku do “Alex Bandu” z pobliskiego Kromołowa, grającego “muzykę dla wszystkich”. Zespół rockowy “Siloe” z Kluczborka zaprezentował utwory zaangażowane społecznie – “protest songi” przeciw aborcji, pornografii, nietolerancji…

I_KPMCh_tłumAtmosfera na sali przypominała święto tańca i modlitwy – ludzie bawili się śpiewając i słuchając piosenek o Bogu. Przerwy pomiędzy występami poszczególnych zespołów obfitowały w atrakcje dla widzów. Odbywały się losowania nagród rzeczowych ufundowanych przez sponsorów imprezy w postaci kaset i CD z muzyką chrześcijańską, pisma muzycznego “Ruah”, kompletów pisarskich, a główną atrakcją było wylosowanie markowego walkmana.

6-godzinny maraton muzyczny zakończył koncert polsko – holenderskiej kapeli rockowej “Fruhstuck” z Wrocławia (polski zespół, holenderski wokalista, niemiecka nazwa). Występ po holendersku zapowiedział proboszcz parafii Sady w Krapkowicach, który 12 lat spędził w Holandii i twierdzi, że ten kraj pokochał tak, że stał się on jego drugą ojczyzną. Lider zespołu i jego wokalista Martijn Krale to były muzyk znakomitej grupy ewangelizacyjnej “NO LONGER MUSIC”. Martijn stworzył niezapomniane widowisko ilustrując z ogromnym zaangażowaniem ostrą rockową muzykę dynamicznym tańcem i układami choreograficznymi z zastosowaniem rekwizytów.

Naturalną konsekwencją ewangelizacyjnego charakteru imprezy było jej zamknięcie wspólną modlitwą uwielbiającą Jezusa Chrystusa. Udany przegląd, tak pod względem duchowym, artystycznym, ale i organizacyjnym, stał się inspiracją do rozmyślań o kontynuowaniu tej inicjatywy, która zresztą ujawniła spore zapotrzebowanie w naszym regionie na chrześcijańską alternatywę.