Księga życia

ChromaStock 20082289

W życiu każdego człowieka dzieje się pewna historia, którą mógłby opowiedzieć i pokazać, kim był, kim jest obecnie, o czym marzy, co go uszczęśliwia i co pobudza go do działania. Każda z tych historii niewątpliwie jest godna wysłuchania.

Chociaż każda z tych historii będzie inna, wyjątkowa, to będą miały coś wspólnego, mianowicie narodziny i śmierć, jak dwie okładki książki, pomiędzy którymi jest ta właściwa zawartość. Nasze życie nie zawsze wygląda, przebiega tak, jak chcemy, i nie zawsze wszystko dzieje się po naszej myśli. Życie nas zaskakuje, pojawiają się sytuacje, które zmieniają nasze priorytety – raz przyspieszamy, raz zwalniamy w naszym życiu.
To, co jest najważniejsze w książce, co decyduje o jej wartości, to jej zawartość. Czasami niektóre działy przybierają postać dramatu, czasem komedii, czasem horroru. Tak też toczy się nasze życie. Czy tego chcemy, czy nie, ludzie wokoło stają się również jej odbiorcami, czytelnikami. Nawet jeżeli nie masz na to ochoty i wydaje ci się, że skrzętnie ukrywasz zawartość księgi swojego życia, lub masz kontrolę nad tym, które części tej księgi otworzysz dla innych, to ludzie i tak będą czytali twoją księgę. Mówi o tym apostoł Paweł w 2 Kor 3,2:

„Wy jesteście naszym listem, pisanym w sercach naszych, listem, który znają i czytają wszyscy ludzie.”

Jest to czymś niezaprzeczalnym, że ludzie czytają księgę twojego życia. Mam w związku z tym pytanie: gdyby ktoś dzisiaj zajrzał do księgi twojego życia, czy znalazłby na jej stronach jakiś epizod dotyczący Jezusa, Dawcy życia? Czy dowiedziałby się, jaką rolę Bóg pełni w twoim życiu? Nawet jeżeli w danym momencie nie można by znaleźć takiej wzmianki w księdze twojego życia, nie musi to oznaczać, że jest to sytuacja zamknięta, bo Bóg może pojawić się w życiu człowieka nawet u jego kresu. To, nad czym warto zastanowić się dzisiaj, to jaką treść ma twoja księga, co jest jej głównym wątkiem. Dokąd zmierzam, co jest  treścią moich lat?

Twoje życie nie jest przypadkiem. Księga twojego życia nie jest tanią broszurą, jest wartościowa. Są książki, na które nikt nie patrzy, ale twoja książka jest warta tego, żeby ją przeczytać. Czy ty wyczytujesz Boga z życia innych ludzi, czy Go tam znajdujesz? Czy znajdujesz Go patrząc, słuchając , obserwując, bądź może podziwiając czyjeś życie? Czasem wcale nie trzeba rozmawiać z kimś, by zobaczyć Boga w życiu tej osoby? Czy chcesz uczynić Boga bohaterem numer 1 w twoim życiu, jeżeli czujesz, że tak nie jest? Bóg woła cie dzisiaj, mówi: Chciałbym stać się bohaterem twojej księgi. W Ewangelii Jana 1,1-5 oraz 10-13 zapisano takie słowa:

„Na początku było Słowo, a Słowo było u Boga i Bogiem było Słowo. Ono było na początku u Boga. Wszystko przez nie się stało, a bez Niego nic się nie stało, co się stało. W Nim było życie, a życie było światłością ludzi, a światłość w ciemności świeci i ciemność jej nie ogarnęła. Na świecie było [Słowo], a świat stał się przez Nie, lecz świat Go nie poznał. Przyszło do swojej własności, a swoi Go nie przyjęli. Wszystkim tym jednak, którzy Je przyjęli, dało moc, aby się stali dziećmi Bożymi, tym, którzy wierzą w imię Jego- którzy ani z krwi, ani z żądzy ciała, ani z woli męża, ale z Boga się narodzili.”

Bóg jest tym Słowem pisanym w życiu ludzi, on chce być tym Słowem pisanym w życiu ludzi. Często jest tak, że On przychodzi i chce być głównym wątkiem księgi naszego życia, ale my Go nie chcemy, wolimy pisać inne wątki. Przyjąć Słowo Jezusa znaczy stać się Jego dzieckiem, stać się dzieckiem Boga. To wierzyć, że On mam moc cię wyzwolić, przebaczyć ci, uczynić cię szczęśliwym, przeprowadzić cię przez różne sytuacje w twoim życiu, których się obawiasz. Jeżeli Bóg jest już bohaterem twojej księgi, jest już obecny w twoim życiu, to warto zastanowić się, jakim bohaterem jest w twojej księdze- pierwszoplanowym, drugoplanowym, czy może na jeszcze dalszej pozycji? Bóg chce być najważniejszą postacią twojego życia. Warto zweryfikować swoje serce pod tym kątem, bo księga twojego życia może zamknąć się w momencie, którego nigdy się nie spodziewałeś, nagle. Życie jest ulotne, staraj się, by księga twojego życia była treściwa. Bądź gotowa, by codziennie dać się prowadzić Bogu. Nie trwaj w gniewie. Nie obrażaj się, nie zacinaj na innych. Bądź gotowy do przeproszenia, do pojednania się z innymi. Dbaj o to, by twoje życie było wzorem do naśladowania dla innych, bo chcąc nie chcąc, twoje życie jest czytane przez ludzi wokoło. Masz wpływ na tok twojej księgi, na ile będzie w niej Boga lub czy Bóg będzie jej główna treścią. Daj się czytać innym ludziom, stań się bestsellerem dla innych, by jak najwięcej ludzi czytało o Bogu z twojej księgi, by niosła im nadzieję, radość w czasach, kiedy trudno jest o wartościową książkę.

Spotkanie modlitewne – 14.11.2013 r.

© 2014 tylkojezus.pl