“Niebo i piekło w portfelu”

Tytuł „Niebo i piekło w portfelu” zdziwił mnie i zaintrygował. Wiem, kim był Paweł Godawa, więc pomyślałam, że nie wypada, żeby pastor wypowiadał się na temat pieniędzy. Myliłam się bardzo.

Autor porusza sprawę stosunku chrześcijan do posiadania dóbr materialnych. Rozprawia się z typowym w Polsce przekonaniem, że pieniądze zawsze są złe, a Bóg oczekuje od nas ascezy, że dla dobrego chrześcijanina pieniądze są czymś wstydliwym i grzesznym. Na swoim przykładzie i opierając się na Słowie Bożym pokazuje, że nie samo posiadanie majątku jest złem, ale nasz stosunek do pieniędzy, niezależnie od tego czy mamy ich dużo, czy mało. Według autora nawet ubóstwo nie zwalnia nas od dawania i dzielenia się. Nie możemy też wymagać od kogoś, kto ma więcej, żeby dzielił się akurat z nami.

Pastor Godawa pisze nie tylko o sprawach materialnych. Twierdzi, że jednym z największych wyzwań stojących przed człowiekiem jest odkrycie potencjału i darów od Boga, a później wykorzystanie ich zgodnie z Jego wolą. Zdaniem autora największym zagrożeniem dla rozwoju naszego potencjału nie są czynniki zewnętrzne, ale negatywne myślenie o sobie. Samoponiżenie jest często mylone z pokorą i blokuje nasze dary. Tymczasem każdy z nas jest stworzony do czegoś. Jesteśmy w Bożych rękach narzędziami zdolnymi do niezwykłych rzeczy. Musimy tylko mieć do Boga zaufanie, wsłuchiwać się w Jego głos i mieć odwagę robić to, o czym On mówi.

Autor nie daje nam gotowych przepisów jak radzić sobie w finansach, czy jak rozwijać swój potencjał, ale skłania do zastanowienia się nad tym, od czego zacząć, żeby zmienić swoje życie. Zachęca do odwagi w odkrywaniu i wykorzystywaniu tego, czym Bóg nas obdarzył.

Bardzo mi się spodobała ta książka. Nie tylko sama jej treść , ale także sposób, w jaki autor prezentuje swoje przemyślenia. Przeczytajcie „Niebo i piekło w portfelu”. Gorąco polecam, naprawdę warto!

                                                                                                                               meryro