Przebaczenie – zrób to dla siebie

Foto Sxc Forgive 208824 900 600
Posłuchaj nagrania

 

Mówi się, że od miłości do nienawiści jest jeden krok. Być może dzieje się tak, dlatego że bliżsi nam ludzi mocniej nas krzywdzą, bardziej boli nas rana zadań przez osoby, na których nam zależy. Jednak nie powinno tak być wśród chrześcijan, gdyż rzeczywistość chrześcijańska zna przebaczenie. Ewangelia to właśnie dobra nowina o tym, że przebaczenie od grzechów jest w Jezusie Chrystusie. Biblia zawiera mnóstwo fragmentów o tym, że Bóg jest pełen przebaczenia i przebacza tym, którzy się do Niego nawracają (Księga Psalmów 86,5; Mądrości Syracha 17,29).

Fragment z Ewangelii Mateusza 6,12-15 pokazuje pewną zależność: Bóg nam przebaczył, dlatego my również powinniśmy przebaczać. Jeśli tego nie zrobimy, Bóg nie przebaczy nam naszych grzechów. Człowiek stoi po obu stronach przebaczenia, tzn. że czasami potrzebujemy przebaczenia, a czasami to my je okazujemy. Często zdarza się, że gdy chcemy przebaczyć, buntuje się przeciw temu nasze serce i biorą górę nasze emocje. Jednak z łaski w Jezusie mamy siłę do tego, by przebaczać. Nie musimy starać się przebaczać samemu. Kiedy uniżymy się i poprosimy o pomoc Jezusa, On zostanie wywyższony. Powinniśmy przebaczać, bo sami również możemy stanąć w sytuacji, gdy będziemy potrzebować przebaczenia. Jaką miarą my odmierzymy, taką nam odmierzą (Ewangelia Marka 4,24).

Przebaczenie musi być okazane i przyjęte, by zmienić czyjeś życie. Bóg każdemu przebaczył, ale zmienia to życie tylko tych ludzi, którzy to przyjmują. Podobnie jest z drugim człowiekiem. Jednak powinniśmy przebaczać ludziom, nawet wtedy, gdy oni nie przyjmują naszego przebaczenia, ponieważ tylko przebaczenie zabliźnia nasze rany. Przebaczając innym, robimy to dla siebie, dla zdrowia naszego serca i duszy.

Przebaczenie nie rozpamiętuje tego, co było, nie wypomina. Jego przeciwieństwem jest odpłacenie („oko za oko”), odrzucenie piłeczki. Jezus powiedział Piotrowi, że należy przebaczać 77 razy. Każda taka sytuacja to dla nas łaska, okazja byśmy mogli okazać przebaczenie, przyznać się do Jezusa. Takie sytuacje są dla nas dobre, bo Bóg zawsze daje to, co dobre, choć nie zawsze jest to miłe i przyjemne.

Czy nie nosisz w sercu ciężaru nieprzebaczenia? Nie przebaczając, burzysz most, po którym sam musisz przejść.

 

Słowo zachęty z 29.09.2016 r.

© 2014 tylkojezus.pl