Służące

Służące - Kathryn  StockettJest początek lat sześćdziesiątych dwudziestego wieku. Missisipi jest jednym ze stanów USA, gdzie segregacja rasowa jest bardzo zakorzeniona i prawie nikt nie zamierza z nią walczyć. Są to też czasy, w których kobieta może już wprawdzie zdobyć wykształcenie, ale głównie po to, żeby dobrze wyjść za mąż. Główna bohaterka powieści, dwudziestotrzyletnia Skeeter, wraca po studiach do rodzinnego domu. Skeeter marzy o tym, żeby zostać pisarką. Wpada na pomysł opisania życia murzyńskich służących w jej mieście i czyni to na podstawie wywiadów z kolejnymi służącymi.

Tak streszczona historia chyba nikogo by nie zachęciła do sięgnięcia po książkę Kathryn Stockett „Służące”. Kiedy zaczęłam czytać tę powieść, okazało się jednak, że nie mogę się od niej oderwać. Wartka akcja, świetny język i trzymająca w napięciu intryga sprawiły, że wspólnie z bohaterkami drżałam ze strachu przed zdemaskowaniem, smuciłam się, kiedy one płakały, a nawet, prawie namacalnie czułam żar południowego słońca Missisipi.

Powieść „Służące” jest debiutem literackim Kathryn Stockett, ale wcale się nie dziwię, że została uznana za bestseller przez „New York Times” i na jej podstawie powstał film, o tym samym tytule.

Kathryn Stockett – „Służące”

Wydawnictwo Media Rodzina

(meryro)