Kim jesteśmy

Jak zaczynaliśmy?

Stowarzyszenie „Radical Culture” powstało w 2003 roku w Prudniku. To właśnie tam rodziły się pierwsze pomysły, plany i projekty. Zorganizowaliśmy wiele koncertów charytatywnych oraz akcji społecznościowych skierowanych głównie do młodzieży. Naszym celem było pokazanie im jak wielkie zagrożenia niosą ze sobą narkotyki czy alkohol i niejednokrotnie wiążące się z nimi patologie. W Prudniku po raz pierwszy przeprowadziliśmy także ogólnopolską akcję „Szlachetna Paczka”, dzięki której wiele potrzebujących rodzin przed świętami Bożego Narodzenia otrzymało pomoc. Niesamowitym doświadczeniem było zobaczyć radość na twarzach rodzin, zwłaszcza dzieci, które nieskrępowanie zaglądały do paczek w poszukiwaniu bożenarodzeniowych skarbów.

Radical dla Krapkowic

Rok 2007 dla naszego stowarzyszenia przyniósł kilka znaczących zmian, a najważniejsza z nich to przeniesienie siedziby do Krapkowic. Naszym pierwszym przedsięwzięciem było zorganizowanie rajdu rowerowego pod hasłem „Poznaj okolicę”. Uczestnicy mieli do pokonania prawie 50-km trasę, z którą dzielnie dawali sobie radę. Chcieliśmy tym samym zachęcić do aktywnego wakacyjnego wypoczynku, zarówno mieszkańców powiatu, jak i siebie samych. Rajd zakończyliśmy małą ucztą przy ognisku w Pietnej.

Współtworzenie wielkich rzeczy

Kolejny rok rozpoczęliśmy angażując wszystkie nasze „moce przerobowe” w jeden z największych projektów muzycznych na terenie powiatu – Krapkowicki Przegląd Muzyki Chrześcijańskiej „Tylko Jezus”, organizowany w Krapkowicach już po raz ósmy. Dzięki temu mieliśmy okazję poznać wiele znanych zespołów i wykonawców, ale przede wszystkim ludzi szczerych i z otwartymi sercami.

W czerwcu tego samego roku razem z 25 śmiałkami wybraliśmy się na wyjazd twardzieli, gdzie sprawdzaliśmy swoją odwagę w parku linowym „Skalisko” w Złotym Stoku. Potem zwiedzaliśmy kopalnię złota, nocowaliśmy w namiotach pod gałęziami drzew owocowych… a następnego dnia odbyły się zawody strzeleckie, celem były oczywiście puszki ustawione na płocie. Gdy przyszła jesień, postanowiliśmy po raz kolejny swoje działania skierować na najbardziej potrzebujących.

Kolejne lata…

Zachęceni sukcesem pierwszej akcji „Szlachetna Paczka” i tym razem podjęliśmy się zadania koordynacji tej inicjatywy u nas przy współpracy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Ogarnięcie tak wielkiego przedsięwzięcia przyniosło nam zarówno wiele radości, jak i zmartwień, bo szukanie darczyńców nie jest sprawą łatwą, ale udało nam się osiągnąć zamierzony cel i każda z rodzin znalazła swojego ofiarodawcę.

W 2009 roku poświęciliśmy cały swój czas i energię na organizowanie dwóch największych dla nas projektów – wpółorganizowaliśmy IX Przegląd Muzyki Chrześcijańskiej, który odbył się w kwietniu. Przygotowania do tak wielkiej imprezy obejmowały jednak pracę rozpoczęte na początku stycznia. W czasie imprezy uczestnicy mogli usłyszeć występy zespołu: Worship Sax, chór TAW, Anastasis, ELOHIM, Spichlerz, na zakończenie przeglądu zespołu „Naaman”. Drugi to „Szlachetna Paczka”, którą mamy nadzieję organizować cyklicznie. Naszą rolą jest pośredniczenie między rodzinami potrzebującymi pomocy, a osobami, które chcą pomagać, ale często nie wiedzą jak. I tu pojawiamy się my, jako wolontariusz. W 2009 roku, dzięki hojności ludzi pomoc otrzymały 22 rodziny.

W roku 2010 z kolei nasza praca również poświęcona była dwóm sztandarowym inicjatywom. Współorganizowaliśmy X Przegląd Muzyki Chrześcijańskiej . Jubileuszowy koncert zrobiony był z jeszcze większy rozmachem niż w latach poprzednich. Postanowaliśmy wyjść z budynku i zorganizować coś także dla tych najmniejszych. Tak zrodziła się idea pikniku rodzinnego, który rozpoczynał cały cykl koncertów. Wystąpiły zespoły: The Messis, Spoko Gość, Grupa teatralno-muzyczna „Pod prąd”, Arci i jego ludzie, Anastasis i Anty Babylon System, gwiazdą wieczoru był zespół Trzecia Godzina Dnia. Drugi projekt to oczywiście „Szlachetna Paczka”, której finał nastąpi lada dzień. W tym roku do akcji zostało zgłoszonych 29 rodzin, z czego wszystkie otrzymały pomoc. Kolejny sukces!

Skoro już zaprawiliśmy się w organizowaniu tych dwóch tzw. „standardowych” imprez, chcemy podejmować szereg inicjatyw na mniejszą skalę, których celem będzie aktywizowanie młodzieży krapkowickiej, rozwój kultury i sportu oraz propagowanie życia bez uzależnień, czyli zdrowego i pięknego życia na co dzień. W stowarzyszeniu „Radical Culture” działa ponad 30 młodych zapaleńców. A z każdym kolejnym rokiem nowych członków i sympatyków przybywa. Łączy nas pasja, zapał i apetyt… na życie!